Közel 200 hazai tulajdonú vállalatot szólaltatott meg BÉT50 kiadványában eddig a Budapesti Értéktőzsde. Ezen cégek ezáltal nem csupán a tőzsdéhez kerültek közelebb, de egymáshoz is: a BÉT50 Klub tagjaiként fontos üzleti kapcsolatok születnek, értékes tapasztalatokat osztanak meg egymással, a közösség többi tagját, valamint a vállalkozók, vállalkozások következő generációját egyaránt inspirálják. Ebben az évben már a BÉT50 Klub első eseményét is megrendeztük, amelynek célja – a kiadvány és a szintén rendszeres szeptember végi konferencia mellett – a legkiválóbb magyar vállalatok összefogása, a közösség tudatos építése.
A Növekedési Kötvényprogram elindulásával más területen is bővült a Budapesti Értéktőzsde hazai vállalatoknak nyújtott szolgáltatáspalettája. A Magyar Nemzeti Bank 100-150 közép-és nagyvállalat növekedési terveihez finanszírozást biztosító programja magasabb sebességbe kapcsolja a magyar kötvénypiacot is: már az indulás utáni első hónapokban komoly volt az érdeklődés, közel 100 cég jelezte a részvétel iránti nyitottságát, 30 vállalat esetében pedig már a szükséges hitelminősítések is megkezdődtek. A kötvények kötelező tőzsdei bevezetésének megkönnyítéséhez a Budapesti Értéktőzsde a BÉT Xbond platform létrehozásával járult hozzá, amely rugalmasabb másodpiaci megjelenést tesz lehetővé. A program ugyanakkor a kereskedelmi bankok vállalati ügyfélkapcsolataira is kedvező hatással van, a hagyományos bankhitelek mellett a vállalati kötvények kibocsátása is beépül a standard szolgáltatási palettába a kereskedelmi bankok oldalán – így a program egy erős piacélénkítő szerepet is betölt.
A BÉT szisztematikus piacépítésének eredményei már jól látszanak. A tavalyi kiadvány összeállítása óta olyan nagyvállalatok jelentek meg a tőzsdén, mint az MKB Bank és az AutoWallis, elindult a kereskedés a BÉT Xtend piac első részvényeivel, emellett további bevezetések is folyamatban vannak. Az elmúlt egy évben a BÉT kibocsátói közel 220 milliárd forint értékben hajtottak végre tőkeemeléseket.
A felkészülést finanszírozási oldalról támogató BÉT Mentor Program szintén új résztvevőkkel bővült az informatikával foglalkozó Gloster, valamint az építőipari és mezőgazdasági gépeket forgalmazó DM-Ker képében. Az utóbbi egy évben újabb 12 magyar cég csatlakozott az ELITE nemzetközi vállalatfejlesztési képzéshez, így már 24 résztvevő képviseli hazánkat. A BÉT szolgáltatáscsomagja tehát integrált módon, a szakmai tudás megosztásától az anyagi támogatáson át az új piacokhoz való hozzáférésig segíti a tőzsdéről növekedési felületként gondolkozó vállalkozásokat.
A BÉT50 kiadványban is bemutatott vállalati sikereknek köszönhetően vált Magyarország az Európai Unió egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává. Az elmúlt években jelentős infláció nélkül tudtak emelkedni a bérek, a munkanélküliség rekordalacsony szinten van és zöldmezős beruházásokat is kiemelkedő mértékben vonz az ország. „Akkor jó elhagyni az alvást, amikor a legjobban esik” – tartja a mondás. Nemzetgazdaságunk versenyképességi fordulat, a hazai vállalatok technológiai kihívások előtt állnak, a munkaerőhiányra is megfelelő válaszokat kell adniuk. Mind az automatizáció, mind a digitalizáció tőkeigényes. Még a legsikeresebbeknek is folyamatosan fejlődniük kell a versenyben maradáshoz. Amennyiben az akarat megvan, a tőzsde, a tőkepiac biztosítja a növekedés színterét, finanszírozást nyújtva és hatékony működésre sarkallva a cégeket.
Köszönjük partnereinknek, hogy ilyen aktívan részt vesznek a magyar tőkepiac építésében, különösen a kiadvány elkészítésében együttműködő EY-nak, a Figyelőnek, valamint a BÉT50 konferencia kiemelt támogatójának, a Takarékbanknak.
Inspiráljon mindenkit a következő 50 történet!