Az ETF (exchange-traded fund) olyan befeketetési alap, amellyel a tőzsdén lehet kereskedni. De, hogy valójában mi is ez a termék és milyen előnyökkel jár, az a szakembereken és befektetőkön kívül sokak számára még rejtély.
Az ETF legszembetűnőbb jellegzetessége, hogy a befektetési jegyeivel úgy tudunk kereskedni, mintha egyetlen részvény lenne. Befektetőként szinte egyetlen gombnyomással részesedhetünk az ETF-ben található termékekből, ezzel növelve a portfóliónk diverzitását.
Az ETF és a hagyományos befektetési alapok közötti legnagyobb különbség, hogy míg az utóbbi esetében az elszámolás és a kereskedés a nap végén történik, addig az előbbinek folyamatosan - napközben is - nyomon követhető az ára. Az ETF-fel a piac nyitvatartása alatt bármikor lehet kereskedni, és az árat a piaci kereslet-kínálat szabályozza.
Az ETF-ek legnagyobb előnyei közé tartozik az is, hogy - a hagyományos befektetési jegyekkel szemben - költséghatékonyak. Ez a jó tulajdonságuk két okra vezethető vissza:
- Az ETF passzív startégiát követő papír, kevesebbet tranzaktál, mint egy aktívan kereskedő alap, így a működése során kevesebb tranzakciós költséget vonz.
- Az aktívan kezelt alapok sokkal több elemzői erőforrást igényelnek (pl elemzői csapatok működtetése, külső elemzések megvásárlása, stb), ami szintén magasabb költségstruktúrát jelent az ETF-ekhez képest.
Ami tovább erősíti az ETF pozícióját, hogy egyszerűbb hozzáférést biztosít olyan országok piacaihoz, amelyek csak komplex módon érhetőek el. Ez a képesség ugyancsak a termék költséghatékonyságát javítja. Jó példa a CETOP ETF is, melynek használatával elkerülhető, hogy minden piacon aktívan jelen kelljen lenni ahhoz, hogy a befektetőnek kitettsége lehessen az indexben megtalálható papírokban.
Az ETF-eknek alapvetően több fajtája létezik. Lehetnek passzív vagy aktív stratégiát követők, részvény ETF-ek, és lehetnek egy bizonyos iparágat vagy szektor lefedő alapok. ETF-ek alapjául szolgálhatnak még különböző árutermékek, devizák is. A BÉT-en megtalálható ETF-ek mindegyike indexkövető, így a továbbiakban erre az ETF típusra fókuszálunk.
Az indexkövető ETF - a nevéből is adódóan - egy bizonyos indexet próbál lekövetni és annak megfelelően tartani a részvényeket. A BÉT-en jelenleg a BUX indexet és a CETOP NTR indexet követő magyar kibocsátású ETF-ek érhetőek el.
A Budapesti Értéktőzsdén 2006. december 13-tól kezdve lehetséges hazai kibocsátású ETF-fel kereskedni a BUX ETF-nek köszönhetően, amelyet az OTP Alapkezelő Zrt. kezel. A BUX ETF biztosítja azt a lehetőséget, hogy a teljes magyar részvénypiacra kitettséget vásároljunk egyetlen egy tranzakcióval.
A legújabb ETF, amely 2024. április 8-án vezettek be a BÉT-re, az az OTP CETOP Indexkövető UCITS ETF Alap. A CETOP ETF a CETOP NTR indexet követi le, melynek az a célja, hogy képet adjon a régiós tőzsdék legnagyobb vállalatainak teljesítményéről, és a rájuk jellemző tendenciákról. A következő országok tőzsdéin jelenlévő vállalatok kerülhetnek bele a CETOP indexbe: Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, illetve Románia. Ennek köszönhetően a CETOP NTR – különböző pénzügyi termékek alapjaként és útmutatóként - a közép-európai részvénypiacot reprezentáló referenciamutatója lehet.
A CETOP NTR index a legnagyobb kapitalizációjú és legnagyobb forgalmú blue-chip részvényeket tömöríti magába. Egy országból maximum 7 részvény kerülhet be az indexbe úgy, hogy a 7 részvény értéke nem haladhatja meg az összérték 40%-át. Ez a korlátozás azt biztosítja, hogy az index egyik ország irányába se tolódjon el túlságosan.
A CETOP NTR 7 régiós ország 25 részvényéből válogat, így az indexben a három vezető hazai részvény mellett (OTP, MOL, RICHTER) a cseh, szlovák, lengyel, horvát, román és szlovén tőzsdén jegyzett blue-chipek kapnak helyet.
Az index közkézhányad súlyozást használ, tehát a súlyok kialakításánál nagy hangsúlyt kapnak a tőzsdére bevezetett részvényszámok, amely eljárás az index likviditását segíti elő. Emellett a CETOP NTR index teljes nettó hozamú index, ami azt jelenti, hogy az adófizetés utáni osztalékot a fizető papírba forgatja vissza, ennek köszönhetően az index a piacok valós teljesítményét mutatja, ami így tükröződik a CETOP ETF-ben is.
A CETOP ETF ennek köszönhetően - szinte egyetlen kattintással - régiós kitettséget tud biztosítani a pontos piaci sajátosságok ismerete nélkül. Így az a befektető, aki átfogó portfóliót szeretne összerakni Közép-Európa legnagyobb vállalataiból, ezt a célját a CETOP ETF-fel egyszerűen és gyorsan elérheti.
A lakossági befektetők számára is kifejezetten költséghatékony a CETOP ETF, mert bár magyar piaci termékként lehet vele kereskedni, de több piacból nyújt részesedést anélkül, hogy bármelyik piachoz ténylegesen hozzá kellene férni vagy éppen egyesével kellene megvenni a CETOP NTR indexben szereplő papírokat.
A CETOP ETF azoknak a befektetőknek is befektetési lehetőséget nyújt, akik euróban denominált, szabadon lévő pénzeszközeiket szeretnék befektetni, mivel a BUX ETF-fel ellentétben – aminek a devizaneme forint – ez a termék euróban denominált. Így a CETOP ETF a régiós kitettség mellett, lehetővé teszi azt, hogy a befektetők euró alapú befektetéssel diverzifikálják a portfóliójukat. Illetve a nemzetközi befektetők számára is vonzó alternatívaként szolgálhat, mivel a többségük szívesebben vesz euró alapú termékeket, mint forintban denomináltakat.
A korábban említett egyszerű adás-vétel mellett további előnyökkel is járnak az ETF-ek. Így, alacsony alapkezelési díjuk van, mivel az alapkezelési költségük kisebb az indexkövető, passzív stratégia miatt, mint az aktívan kezelt alapok esetében. Ezért alacsony a tranzakciós költségvonzata a BUX ETF-nek és CETOP ETF-nek, szintén az indexkövető jellegükből adódóan, mivel ritkábbak a benne lévő részvények adás-vételi tranzakciói az aktívan kezelt alapokhoz képest. Illetve azért is, mert az elsődleges forgalmazás a forgalmazási egységnek megfelelő részvénycsomagok ellenében történik, így az értékpapír bekerülési költsége is alacsony. Mindezekből következően az ETF-ek az egyik legkisebb költségekkel rendelkező befektetési alapok közé tartoznak.
Az indexkövető jelleg - amellett, hogy csökkenti a kezelési költségeket - további előnyöket is biztosít. Növeli az átláthatóságot, mivel az ETF portfóliója mindig a mindenkori mögöttes index összetételét próbálja tükrözni, így a befektető tudja az alap mindenkori összetételét. Illetve a BUX ETF és CETOP ETF az általuk követett indexkosárnak köszönhetően számos részvény között osztja meg a kockázatát.
Ahogy korábban erről már szó esett, az ETF-ek rugalmas vételi és eladási lehetőséggel rendelkeznek. Az ETF-ek befektetési jegyei folyamatosan kereskedhetőek tőzsdei árfolyamon és a tőzsdei nyitvatartás alatt bármikor lehet rájuk megbízásokat adni. A BÉT-en a BUX ETF és CETOP ETF esetében a folyamatos likviditás is biztosított, mivel az árjegyzői rendszer ezt garantálja az alacsony spread mellett, ami a befektető számára előnyös költségszintet jelent. Egyszóval a BUX ETF és CETOP ETF a piac nyitvatartása alatt gyorsan és bármikor kereskedhető.
A Budapesti Értéktőzsdén a BUX ETF és CETOP ETF mellett a befektetők kereskedhetnek külföldi ETF-ekkel is. A BÉTa piacon összesen 9 ETF található meg, melyek között szerepelnek ESG ETF-ek, illetve indirekt replikációt alkalmazó ETF-ek is, ami azt jelenti, hogy mikor az index értéke növekszik, akkor az ETF értéke csökken és fordítva. Így az ETF-ek iránt érdeklődő befektetők szélesebb kínálatból tudnak választani a BÉT-en, ezáltal további lehetőségük van a portfóliójuk diverzifikálása.
Az elmondottak alapján látható, hogy az ETF-ek rengeteg kiegészítő befektetési lehetőséget rejtenek magukban a hagyományos befektetési alapokkal szemben. Alacsony költségekkel járnak, könnyebb velük kereskedni és az egyedi részvényekhez képest jobban szétterül bennük a kockázat. A Budapesti Értéktőzsdén a következő hazai kibocsátású ETF-ek találhatók meg: a BUX ETF és a CETOP ETF, amelyek az alapvető ETF előnyökön kívül biztosítanak országos és régiós kitettséget egy befektetési jegy vásárlásával, illetve befektetési lehetőséget mind forintban, mind euróban.
Szerző: Sallai Dóra, a BÉT Kereskedési, üzletfejlesztési és kibocsátói igazgatóság elemző gyakornoka